/ Telefon: +90 362 266 4087

Bilgilendirme

Halınızın daha uzun süre güzelliğini ve dayanıklılığını koruması için aşağıdaki önerilere uyulması çok önemli ve gereklidir.

• Halı üzerinde biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için düzenli temizlik şarttır. Bu nedenle halılarınızı güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesi ile halı üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük veya haftada iki kere bütün yüzey süpürülmelidir. Süpürme işlemi hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaşça yapılmalıdır. Halı temizlenirken kesinlikle dövme ve çırpma gibi işlemlere başvurulmamalıdır.

• Halı üzerine ayak kısmı sivri veya dar eşyalar koymayın. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun belirli aralıklarla eşyaların ya da halının yerini değiştirin aksi halde halı havı deforme olacaktır.

• Halıların yüzeylerini sivri veya keskin uçlu cisimlerle çizmeyiniz. Aksi taktir de halınızın havlarında düzelemeyecek deformasyonlar meydana gelebilir.

• Kesik havlı halılarda ayak izleri görülebilir. Bu durum halının yapıldığı elyafın parlaklığına ve desenin sadeliğine göre değişebilir.

• Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerindeki trafik farklılıkları, nem farklılıkları ve çoğunlukla zemindeki düzgünsüzlük halı yüzeyinde ışığın farklı yansımasına neden olarak gölgelenmeye yol açabilmektedir.

• Halı soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalıdır ve hav ipliği cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine 70 oC ve daha sıcak cisimlerle temas ettirmeyiniz.

• Direkt olarak gelen güneş ışığı halıya zarar verebileceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.

• Halılar taşınırken ve muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalı, sarım yönünde (halının kısa kenarı) rulo yapılarak nem almayan bir yerde muhafaza edilmeli ve taşınmalıdır. Taşıma esnasında halı sert, sivri ve kesici cisimlerden uzak tutulmalı ve halının ıslanmasına imkan verilmemelidir.

• Ağırlık altında kalan halıların çekilerek çıkarılmak istenmesi durumunda overlok ve sırt örgüsünün sökülmemesine dikkat edilmelidir.

• Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi normaldir. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda tüy dökülmesi kısa sürede yok denecek kadar azalacaktır. Bunun yanı sıra hav yoğunluğu fazla olan halılarda halının içerisinde yüzen ipliklerden bazıları halının yüzeyine çıkabilir. Bu tüylerin çekilmesi veya bir makas yardımıyla kesilmesi halının bütünü için sakınca temsil etmez.

• Halı kesinlikle yıkanmamalıdır. Halının yanlışlıkla ıslanması veya tercihen yıkanması durumunda halı çift taraflı olarak üzerindeki nemi tamamen attığından emin oluncaya kadar güneşte kurutulmalıdır. Halının nemli bırakılması tüm makine halılarının dokumasında kullanılan ve halının sırt yapısını oluşturan organik ipliklerin çürümesine ve halının tamamen deforme olmasına sebep olabilir.

• Tam anlamıyla leke tutmayan halı üretimi mümkün değildir. Halıda oluşabilecek bir leke ancak zamanında ve doğru şekilde müdahale edildiğinde çıkarılabilir. Halının temizliğinde kullanılacak suyun sıcaklığı 40 oC aşmamalıdır. Temizlik amacıyla; çamaşır suyu, kostik, çamaşır sodası gibi ağartıcı kimyasallar içeren temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki hiçbir leke çıkarıcı madde, lekelenen eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla çıkaramaz.

• Farklı üretim partileri (lot) arasında renk tonu farklılıkları olması doğaldır.

• Taşıma ve temizleme uygulamalarından kaynaklanan zararlar garanti kapsamı dışında değerlendirilir.

Değerli Müşterilerimiz, Müşteri memnuniyeti ilkesinden yola çıkarak; halılarımızın kalitesi kadar, size verdiğimiz hizmetin de kusursuz olması için bize, satış öncesi ve sonrası tüm öneri ve sorunlarınızı bildirmenizi rica ediyoruz.

GARANTİ KOŞULLARI

1 - Garanti süresi, halının teslim tarihinden itibaren başlar ve 1 yıldır.

2 - Halının bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı firmamızın garanti kapsamındadır.

3 - Halının garanti süresi içinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Halının tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre, halının servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, halının satıcısı bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisine bildirim tarihinden itibaren başlar.

4 - Halının garanti süresi içerisinde, gerek malzeme ve işçilik, gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde, işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır.

5 - Halının;

* Teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde, aynı arızayı ikiden fazla tekrarlaması veya farklı arızaların dört den fazla ortaya çıkması sonucu, maldan yararlanamamanın süreklilik kazanması,

* Tamiri için geçen azami sürenin aşılması,

* Servis istasyonunun mevcut bulunmaması halinde sırasıyla satıcı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisinin düzenleyeceği rapor ile arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, durumunda ücretsiz olarak değiştirme işlemi yapılacaktır.

6 - Halının kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.

7 - Garanti belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvurabilirler.

Şampuanlayınız, sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Önce tiner, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.

Tiner ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.

Leke şampuanla çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.

Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su veya beyaz ispirto ile siliniz.

Leke şampuanı ile çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız. Beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, tekrar şampuanlayınız.

Amonyaklı su ile tampon yapınız.

Ilık su ile tampon yapınız.

Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup, ılık ütü geçiniz, perkloretilen ile tampon yapıp şampuanlayınız.

Beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Ilık su ile tampon yapınız, iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

Emici bir bezle halı üzerindeki suyu mümkün olduğu kadar alınız. Tamamen kuruduktan sonra şampuan veya beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Yarı yarıya su-sirke karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız.

Saf amonyak ile tampon yapınız.

Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.

%5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

Ilık suya %3 oranında beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız.

Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Kurumuş lekeyi çıkartmak çok zordur. Uzman bir temizlik şirketine başvurunuz.

Kurumasını bekleyiniz, sonra elektrik süpürgesi ile süpürünüz.

Çikleti bir bıçakla alınız, sonra perkloretilen ile tampon yapınız.

Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz.

Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su, sonra perkloretilen ile siliniz. Gerekirse şampuanlayınız.

Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su kullanınız.

Üçte bir beyaz ispirto, üçte iki su karışımı ile tampon yapınız.

Saf alkol veya perkloretilen ile siliniz, sonra şampuanlayınız, hala iz varsa %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanınız.

Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.

%3 oranında potasyum okselat ilave edilmiş su ile siliniz.

Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız, iz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

Şampuanlayınız, sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız, iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

Ilık su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.

Aseton ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

Perkloretilen veya beyaz ispirto ile siliniz.